1235

FK PELISTER

OFFICIAL WEBSITE

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ОФИЦИЈАЛНАТА ВЕБ СТРАНА НА ФУДБАЛСКИОТ КЛУБ ПЕЛИСТЕР БИТОЛА

0-2

2-1

Најнови вести

Заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League.
Заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League.

Со вчерашното редовно, а воедно и последно коло, заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League.Да напоменеме дека од оваа сезона учество зеде и нашиот тим ФК Пелистер Esports.Давид Гаревски како капитен на екипата со неговиот тим Ташко Илијев,Армин Мандал, Лука Кулушич и Матко Бенчич го освоија 8.то место на табелата. И покрај големата конкуренција нашиот тим успеа да избори опстанок и директна квалификација во следната сезона на Pro Champions League.Пелистерци ја започнаа сезоната одлично со 3 нерешени резултати во првите 3 натпревари, па потоа следеа неколку порази, за на крајот последните две кола да ги завршат со победа и …

Заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League. Read More »

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола!
(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола!

Денеска на стадионот Петар Милошевски се одигра натпреварот од 13. коло од ВМФЛ помеѓу екипите на ФК Пелистер и ФК Башкими од Куманово. Временските услови пред и во текот на овој натпревар беа многу тешки, целиот терен беше преплавен со вода, но натпреварот се одигра и покрај тие услови,но и покрај тоа пелистерци започнаа офанзивно уште од првата минута, го оджуваа темпото, ја имаа играта во свои нозе скоро цел натпревар и не му дозволија на противникот да покаже нешто на теренот.Првото полувреме донесе исто така два црвени картони од кои едниот беше за гостите поради прекршок во кој беше …

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола! Read More »

ЕВРОТИП е нов спонзор на ФК Пелистер
ЕВРОТИП е нов спонзор на ФК Пелистер

Фудбалскиот клуб Пелистер ја известува целокупната јавност дека клубот има официјален нов спонзор во името на ЕВРОТИП. Процесот кој клубот го зацрта по преземањето на актуелната структура се развива според однапред зацртаните планови и процеси. Наспроти приотизирање на резултатските цели, клубот континуирано работи на конструирање на иднината, модернизирање и засилување на клупската школа и инфраструктурата, како и реализирање на проекти во спонзорскиот и маркетиншки сектор. Задоволство ни е да го официјализираме нашиот нов спортски пријател и спонзор на клубот, спортските обложувалници Евротип. Евротип важи за компанија која е позната по инвестирање во спортот, и веруваме дека заедно ќе ги оствариме …

ЕВРОТИП е нов спонзор на ФК Пелистер Read More »

Пелистер со победа ја затвори 2023!
Пелистер со победа ја затвори 2023!

Денеска се одигра последното коло од првата полусезона во втората македонска фудбалска лига. На стадионот Петар Милошевски нашите фудбалери се сретнаа со екипата на Осогово во убав натпревар за око до 3 голови и уште неколку изгледни шанси за двете екипи.Овој натпревар заврши со конечни 2-1 за Пелистер. Вреди да се напомене дека пред почетокот на натпреварот, клубот им приреди мала церемонија на неколку играчи од клубот, односно им урами дресови со бројката на натпревари кој што ги имаат изиграно за зелено-белиот дрес.Оваа чест ја имаа:Филип Миленковски (250 натпревари), Борче Маневски (150 натпревари) ,Илче Петровски (150 натпревари), Благоја Љамчевски (150 …

Пелистер со победа ја затвори 2023! Read More »

previous arrow
next arrow

СЕЗОНСКИ ВЛЕЗНИЦИ -1000 МКД Сезонските влезници се пуштени во продажба

Сезонските билети се продаваат во Tobacco Brothers и Dimpo Tobacco местата низ градот и побрзајте да си обезбедите место за цела сезона. Приклучете се на веќе големиот број битолчани со сезонски билет за својот миленик.НАЈДОБРИ СТРЕЛЦИ
BEST TOP SCORERS

Благоја Љамчевски

- 5 голови

Симеон Христов

- 8 голови

Михаил Талевски

- 5 голови

Останати вести

Следете не на сите социјални мрежи

0

ФК Пелистер во текот на изминатиот припремен и трансфер период, направи се што е потребно, а е во границите на нашите можности, за тимот да влезе максимално спремен во новата сезона.Наша единствена цел е враќање на нашиот клуб во ПМФЛ.Ги повикувам сите Битолчани на кои Пелистер им е при срце, а посебно нашите Чкембари да ни дадат безрезервна поддршка и заедно да ја оствариме оваа цел.За Пелистер, за Битола!

Zaga-30

Митко Стојковски

Генерален извршен директор на ФК Пелистер

Младински екипи

Помлада Пионерска Супер лига

10 - коло Супер лига на ФФМ
ФК Шкупи
1 - 1
ФК Пелистер
09.12.2023г.

🏟️ Стадион: 🏟️

Пионерска Супер лига

10- коло Супер лига на ФФМ
ФК Шкупи
2 - 0
ФК Пелистер
09.12.2023г.

🏟️ Стадион:🏟️

Младинска Супер лига

10 - коло Супер лига на ФФМ
ФК Пелистер
2 - 1
ФК Шкупи
08.12.2023г.
13:00ч
🏟️ Стадион: Павел Шатев во Битола🏟️

Kадетска Супер лига

10- коло Супер лига на ФФМ
ФК Пелистер
1 - 1
ФК Шкупи
08.12.2023г.
11:00ч
🏟️ Стадион: Павел Шатев во Битола🏟️

ФОТО- ГАЛЕРИЈА

ФОТО-ГАЛЕРИЈА: ПЕЛИСТЕР - КАРАОРМАН

Погледнете ја фото-галеријата од натпреварот против ФК Караорман

НАШИТЕ СПОНЗОРИ

Имате прашање ?

Фудбалски Клуб
Пелистер Битола