Pelister

Заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League.

Со вчерашното редовно, а воедно и последно коло, заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League.Да напоменеме дека од оваа сезона учество зеде и нашиот тим ФК Пелистер Esports.Давид Гаревски како капитен на екипата со неговиот тим Ташко Илијев,Армин Мандал, Лука Кулушич и Матко Бенчич го освоија 8.то место на табелата. И покрај големата конкуренција …

Заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League. Read More »

17-1 гол разлика за нашата младинска школа во Купот на Македонија против ФК Воска Спорт

Во текот на вчерашниот ден се одиграа два натпревари од 1/8 финалето од младинскиот куп на Македонија.Нашите млади за противник ја имаа екипата на ФК Воска Спорт.Први на сцена стапија помладите пионери и пионерите кој на гостински терен победија во своите натпревари. Помладите пионери имаа забележителен настап и ги победија своите врсници со 0-6, а …

17-1 гол разлика за нашата младинска школа во Купот на Македонија против ФК Воска Спорт Read More »

Пелистерци пред нов предизвик наречен – Башкими

Овој викенд фудбалерите на Пелистер го пречекуваат тимот на Башкими од Куманово на стадионот Петар Милошевски во Битола.За време на репрезентативната пауза нашите фудбалери тренираа во полн ек и се спремаа за следниот предизвик кој им следи овој викенд, а тоа е екипата на Башкими од Куманово. Влатко Костов се чини дека конечно после еден …

Пелистерци пред нов предизвик наречен – Башкими Read More »

Куп на Македонија – Пелистер на мегдан против ФК Влазерими

Денеска во „Куќа на фудбалот“ се оддржа ждреб за 1/16 финалето од Купот на Македонија.  Во оваа фаза на натпреварување, ќе се одиграат неколку интересни дуели.Нашата екипа т.е ФК Пелистер во оваа фаза ќе одигра дуел против екипата ФК Влазерими 1977 од Кичево.Овој натпревар ќе се одигра на градскиот стадион во Кичево. Во оваа фаза …

Куп на Македонија – Пелистер на мегдан против ФК Влазерими Read More »

(ВИДЕО) Пелистерци спремни за новиот предизвик!

  Избраниците на Костов, денеска го одработија последниот тренинг пред поаѓањето за Македонска Каменица, каде ќе бидат во карантин пред утрешниот натпревар против екипата на Каменица Саса. По победата против екипата на ФК Новаци со 4-0 минатата сабота во Битола, екипата на Пелистер цела недела се подготвува за гостувањето во Македонска Каменица против домашната САСА …

(ВИДЕО) Пелистерци спремни за новиот предизвик! Read More »

Нов почеток за нови успеси и победи!

Ова е нашиот нов почеток. Веројатно е различен и посебен од секој друг, бидејќи Пелистер е посебен клуб. Ви ги претставуваме новите дресови и нашите професионалци за сезоната 2023/24, во која наша единствена цел е промоција во ПМФЛ. Ви се допаѓаат ли новите гарнитури на нашиот клуб? Наскоро ќе бидат пуштени во продажба и изложени …

Нов почеток за нови успеси и победи! Read More »