победа

Фудбалската школа на Пелистер со фантастични 3 финалиња во купот на Македонија!

  Нашата прва мисија е остварена. Прочуената школа на ФК Пелистер повторно е значаен фактор во македонскиот фудбал. Главната цел по доаѓањето на новата управа и претседателот Митко Стојковски, да му се даде целосна вредност на клупската школа, секојдневно се остварува. Во изминатите неколку денови се одиграа полу-финалињата од младинскиот куп на Македонија.Фантастичните момци на […]

Фудбалската школа на Пелистер со фантастични 3 финалиња во купот на Македонија! Read More »

Пелистер фуриозно го доби Арсими на домашен терен!

  Денеска се одигра 24 коло од втората македонска лига, во кое нашиот Пелистер го пречека тимот на Арсими на стадионот Петар Милошевски во Битола.Натпреварот се одигра по одлични услови, сончево време и прекрасен тревник. Пелистерци започнаа многу офанзивно уште на стартот на првиот дел, се редеа шансите пред голот на противникот, во еден момент

Пелистер фуриозно го доби Арсими на домашен терен! Read More »

Пелистер стигна до 5-та последователна победа! (ВИДЕО)

Денеска започна втората полусезона од втората македонска лига, каде нашиот тим на домашен терен ја пречека струмичка Беласица.По убаво време и прекрасен тревник на стадионот Петар Милошевски, пелистерци излегоа мотивирано и решени да ги земат првите зимски бодови. Тренерот Костов излезе со напаѓачки состав и уште од старт се виде дека не погреши.Новајлијата во екипата

Пелистер стигна до 5-та последователна победа! (ВИДЕО) Read More »

17-1 гол разлика за нашата младинска школа во Купот на Македонија против ФК Воска Спорт

Во текот на вчерашниот ден се одиграа два натпревари од 1/8 финалето од младинскиот куп на Македонија.Нашите млади за противник ја имаа екипата на ФК Воска Спорт.Први на сцена стапија помладите пионери и пионерите кој на гостински терен победија во своите натпревари. Помладите пионери имаа забележителен настап и ги победија своите врсници со 0-6, а

17-1 гол разлика за нашата младинска школа во Купот на Македонија против ФК Воска Спорт Read More »

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола!

Денеска на стадионот Петар Милошевски се одигра натпреварот од 13. коло од ВМФЛ помеѓу екипите на ФК Пелистер и ФК Башкими од Куманово. Временските услови пред и во текот на овој натпревар беа многу тешки, целиот терен беше преплавен со вода, но натпреварот се одигра и покрај тие услови,но и покрај тоа пелистерци започнаа офанзивно

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола! Read More »

Повторно 4/4 за младите пелистерци

Овој викенд се одигра 7. коло од Младинската Супер Лига каде нашите млади играа против своите врсници од екипата на ФК Скопје .Први започнаа пионерите и помладите пионери кој што своите натпреварии ги играа на гостински терен, односно на стадионот Циглана во Скопје. Пионерите на Пелистер ги победија своите врсници од Скопје со конечен резултат

Повторно 4/4 за младите пелистерци Read More »

Пелистерци рутински го победија Караорман

Денеска на стадионот Петар Милошевски се одигра 6. коло од ВМФЛ.Нашата екипа за противник го имаше тимот на Караорман од Струга. Зелено-белите тргнаа фуриозно од првата минута, но по една грешка на срединатаво 6 минута од натпреварот Караорман погоди за водство од 0-1, што предизвика дополнителна мотивација за противникот. Но, набргу стигна и одговор од

Пелистерци рутински го победија Караорман Read More »

(ВИДЕО) Голема победа на Пелистер против Беласица

Пелистер ја оправда фаворитската улога во дербито на првото коло. Првото полувреме во Струмица, помина во знакот на адаптирање и полека но сигурно преземање на контролата на топката на двете екипи. Цело полувреме се играше на средина од теренот каде што беше најжестоко.Зелено-белите имаа три шанси за отворање на резултатот, еднаш од слободен удар во

(ВИДЕО) Голема победа на Пелистер против Беласица Read More »