Пелистер

Заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League.

Со вчерашното редовно, а воедно и последно коло, заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League.Да напоменеме дека од оваа сезона учество зеде и нашиот тим ФК Пелистер Esports.Давид Гаревски како капитен на екипата со неговиот тим Ташко Илијев,Армин Мандал, Лука Кулушич и Матко Бенчич го освоија 8.то место на табелата. И покрај големата конкуренција …

Заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League. Read More »

17-1 гол разлика за нашата младинска школа во Купот на Македонија против ФК Воска Спорт

Во текот на вчерашниот ден се одиграа два натпревари од 1/8 финалето од младинскиот куп на Македонија.Нашите млади за противник ја имаа екипата на ФК Воска Спорт.Први на сцена стапија помладите пионери и пионерите кој на гостински терен победија во своите натпревари. Помладите пионери имаа забележителен настап и ги победија своите врсници со 0-6, а …

17-1 гол разлика за нашата младинска школа во Купот на Македонија против ФК Воска Спорт Read More »

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола!

Денеска на стадионот Петар Милошевски се одигра натпреварот од 13. коло од ВМФЛ помеѓу екипите на ФК Пелистер и ФК Башкими од Куманово. Временските услови пред и во текот на овој натпревар беа многу тешки, целиот терен беше преплавен со вода, но натпреварот се одигра и покрај тие услови,но и покрај тоа пелистерци започнаа офанзивно …

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола! Read More »

Пелистерци пред нов предизвик наречен – Башкими

Овој викенд фудбалерите на Пелистер го пречекуваат тимот на Башкими од Куманово на стадионот Петар Милошевски во Битола.За време на репрезентативната пауза нашите фудбалери тренираа во полн ек и се спремаа за следниот предизвик кој им следи овој викенд, а тоа е екипата на Башкими од Куманово. Влатко Костов се чини дека конечно после еден …

Пелистерци пред нов предизвик наречен – Башкими Read More »

Срамно судење на Младеновски во Битола

Денеска на стадионот Петар Милошевски се одигра дербито од 11 коло во ВМФЛ помеѓу нашиот Пелистер и екипата на Беса. Натпреварот започна не така добро за пелистерци, бидејќи уште во првата четвртина од првото полувреме гостинската екипа постигна непостоечки погодок бидејќи противничките играчи беа во офсајд позиција, но главниот судија досуди гол за Беса. После …

Срамно судење на Младеновски во Битола Read More »

Пелистер се враќа само со бод од Речица

Екипата на ФК Пелистер денеска го одигра својот деветти натпревар од ВМФЛ, каде се сретна со екипата на ФК Арсими.Натпреварот се одигра на теренот во с.Голема Речица кој што беше во катастрофална состојба и не дозволи многу игра за очи. Поголемиот дел од натпреварот се играше на средината, немаше многу сериозни шанси на двете страни.Пелистерци …

Пелистер се враќа само со бод од Речица Read More »

Повторно 4/4 за младите пелистерци

Овој викенд се одигра 7. коло од Младинската Супер Лига каде нашите млади играа против своите врсници од екипата на ФК Скопје .Први започнаа пионерите и помладите пионери кој што своите натпреварии ги играа на гостински терен, односно на стадионот Циглана во Скопје. Пионерите на Пелистер ги победија своите врсници од Скопје со конечен резултат …

Повторно 4/4 за младите пелистерци Read More »

Ѓорѓиев Крумислав на центарот во Речица

Пелистер гостува во Речица, тимот на Влатко Костов е спремен за следниот предизвик По нерешениот резултат од 0-0 минатата недела во Битола, екипата на Пелистер цели две недели се подготвува за гостувањето во Речица против домашниот Арсими, во рамките од 9. коло на Втората лига. Ова е само третиот меѓусебен натпревар на двете екипи во …

Ѓорѓиев Крумислав на центарот во Речица Read More »

Само бод во Битола против ФК Скопје

Денеска се одигра 8. коло од втората машка фудбалска лига, каде нашиот тим играше на домашен терен против екипата на ФК Скопје.На убаво сончево време и прекрасен терен започна првото полувреме со офанзивен фудбал од наша страна, Пелистер имаше шанси од кои 3 беа стопостотни на Христов, но за жал топката не ја помина гол …

Само бод во Битола против ФК Скопје Read More »

Пелистерци рутински го победија Караорман

Денеска на стадионот Петар Милошевски се одигра 6. коло од ВМФЛ.Нашата екипа за противник го имаше тимот на Караорман од Струга. Зелено-белите тргнаа фуриозно од првата минута, но по една грешка на срединатаво 6 минута од натпреварот Караорман погоди за водство од 0-1, што предизвика дополнителна мотивација за противникот. Но, набргу стигна и одговор од …

Пелистерци рутински го победија Караорман Read More »