натпревар

Фудбалската школа на Пелистер со фантастични 3 финалиња во купот на Македонија!

  Нашата прва мисија е остварена. Прочуената школа на ФК Пелистер повторно е значаен фактор во македонскиот фудбал. Главната цел по доаѓањето на новата управа и претседателот Митко Стојковски, да му се даде целосна вредност на клупската школа, секојдневно се остварува. Во изминатите неколку денови се одиграа полу-финалињата од младинскиот куп на Македонија.Фантастичните момци на […]

Фудбалската школа на Пелистер со фантастични 3 финалиња во купот на Македонија! Read More »

Пелистер фуриозно го доби Арсими на домашен терен!

  Денеска се одигра 24 коло од втората македонска лига, во кое нашиот Пелистер го пречека тимот на Арсими на стадионот Петар Милошевски во Битола.Натпреварот се одигра по одлични услови, сончево време и прекрасен тревник. Пелистерци започнаа многу офанзивно уште на стартот на првиот дел, се редеа шансите пред голот на противникот, во еден момент

Пелистер фуриозно го доби Арсими на домашен терен! Read More »

Пелистер со целиот плен се враќа од Скопје!

  Денес на дневен ред беше 23. коло од ВМФЛ во кое нашиот Пелистер му гостуваше на секогаш незгодниот ФК Скопје.Како и секогаш кога играат овие две екипи, не се постигнуваат многу голови, и секогаш се игра резервирано, но денеска Пелистер се одлучи да ги земе сите 3 бодови од Скопје и успеа во намерата.

Пелистер со целиот плен се враќа од Скопје! Read More »

Следен противник – ФК Новаци

Во викендот што следи, ќе се одигра 17.то коло од ВМФЛ, во кое нашиот Пелистер технички му гостува на вториот битолски клуб во втората лига, односно на тимот на ФК Новаци.Битолското дерби ќе се одигра на стадионот Петар Милошевски во Битола, во сабота на 24.02.2024 во 14:00 часот. Тренерот Костов ќе ги има сите играчи

Следен противник – ФК Новаци Read More »

ГФК Охрид е четврт спаринг партнер на Пелистер.

Фудбалерите на Пелистер го одработуваат веќе седмиот ден од зимските подготовки во Охрид.До сега нашите фудбалери работат секој дневно по две тренинг сесии, а во меѓувреме одигруваат и контролни натпревари преку кои се темпира формата на фудбалерите. Првиот ден, веднаш по пристигнувањето во Охрид, Пелистер одигра контролен натпревар против екипата на ФК Караорман, каде овој

ГФК Охрид е четврт спаринг партнер на Пелистер. Read More »

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола!

Денеска на стадионот Петар Милошевски се одигра натпреварот од 13. коло од ВМФЛ помеѓу екипите на ФК Пелистер и ФК Башкими од Куманово. Временските услови пред и во текот на овој натпревар беа многу тешки, целиот терен беше преплавен со вода, но натпреварот се одигра и покрај тие услови,но и покрај тоа пелистерци започнаа офанзивно

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола! Read More »

Пелистерци пред нов предизвик наречен – Башкими

Овој викенд фудбалерите на Пелистер го пречекуваат тимот на Башкими од Куманово на стадионот Петар Милошевски во Битола.За време на репрезентативната пауза нашите фудбалери тренираа во полн ек и се спремаа за следниот предизвик кој им следи овој викенд, а тоа е екипата на Башкими од Куманово. Влатко Костов се чини дека конечно после еден

Пелистерци пред нов предизвик наречен – Башкими Read More »