Фудбал

Фудбалската школа на Пелистер со фантастични 3 финалиња во купот на Македонија!

  Нашата прва мисија е остварена. Прочуената школа на ФК Пелистер повторно е значаен фактор во македонскиот фудбал. Главната цел по доаѓањето на новата управа и претседателот Митко Стојковски, да му се даде целосна вредност на клупската школа, секојдневно се остварува. Во изминатите неколку денови се одиграа полу-финалињата од младинскиот куп на Македонија.Фантастичните момци на […]

Фудбалската школа на Пелистер со фантастични 3 финалиња во купот на Македонија! Read More »

Пелистер фуриозно го доби Арсими на домашен терен!

  Денеска се одигра 24 коло од втората македонска лига, во кое нашиот Пелистер го пречека тимот на Арсими на стадионот Петар Милошевски во Битола.Натпреварот се одигра по одлични услови, сончево време и прекрасен тревник. Пелистерци започнаа многу офанзивно уште на стартот на првиот дел, се редеа шансите пред голот на противникот, во еден момент

Пелистер фуриозно го доби Арсими на домашен терен! Read More »

Пелистер со целиот плен се враќа од Скопје!

  Денес на дневен ред беше 23. коло од ВМФЛ во кое нашиот Пелистер му гостуваше на секогаш незгодниот ФК Скопје.Како и секогаш кога играат овие две екипи, не се постигнуваат многу голови, и секогаш се игра резервирано, но денеска Пелистер се одлучи да ги земе сите 3 бодови од Скопје и успеа во намерата.

Пелистер со целиот плен се враќа од Скопје! Read More »

(ВИДЕО) Битола неосвоива тврдина за Вардар.Н

Денеска се одигра 22.коло од ВМФЛ, а во Битола се сретнаа домаќинот Пелистер против екипата на Вардар од Неготино. По убаво сончево време, прекрасен тревник и пред неверојатните Чкембари, тренерот Костов денеска излезе со измешан состав, се со цел сите играчи да добијат шанса и да се докажат.Во стартната постава во преден план влета младиот

(ВИДЕО) Битола неосвоива тврдина за Вардар.Н Read More »

Бартон на центарот во Битола

  Фудбалската федерација на Македонија денеска ги делегираше судиите за 22.то коло од ВМФЛ.Судијата Бартон Јосип е делегиран да го суди натпреварот во Битола помеѓу Пелистер и ГФК Вардар Неготино. Негови помошници ќе му бидат: Љиворека Хабил од Тетови како 1 помошен судија, Абази Имран од Тетово како 2 помошен судија, Никодиновски Иле од Скопје

Бартон на центарот во Битола Read More »

Школата на Пелистер со 3 победи од 4 натпревари во изминатиот викенд!

Изминатиот викенд се одиграа натпреварите од 13-то коло во младинските шампионати во Македонија.Нашите млади момци овој викенд играа против своите врсници од ФК Беласица.Први на сцена настапија пионерите и помладите пионери. На овие два натпревари нашите пионери и помлади пионери ги запишаја новите победи и нови три бодови на своите конта.Пионерите ги совладаја своите врсници

Школата на Пелистер со 3 победи од 4 натпревари во изминатиот викенд! Read More »

Пелистер му се врати на победите!

Фудбалерите на Пелистер им се вратија на победите во ВМФЛ, откако денеска на стадионот Петар Милошевски во Битола славеа со 1-0 со голот на Бојан Спиркоски уште во 6 минута од натпреварот. Домаќините денеска тргнаа офанзивно по нови 3 бода, откако во прошлото коло се лизнаа на гостински терен.Момците на Костов дојдоја бо водство уште

Пелистер му се врати на победите! Read More »

Пелистер се враќа без бодови од Радовиш!

Денеска се одигра вондредното коло од ВМФЛ каде нашиот Пелистер беше гостин во Радовиш кај екипата на Детонит Плачковица.Влатко Костов имаше мал пех во составот затоа што го немаше најдобриот стрелец на тимот, односно Симеон Христов кој поради повреда не настапи на овој натпревар, и исто така не настапи искусниот Ѓорги Танушев. Пелистер започна претпазливо,

Пелистер се враќа без бодови од Радовиш! Read More »

(ВИДЕО) Во Битола падна и Саса!

Денеска се одигра 18.то коло од ВМФЛ.Нашиот Пелистер како домаќин ја пречека екипата на ФК Каменица САСА. По убаво време, и убав тревник денеска фудбалерите на Пелистер ги одмерија силите со ФК Каменица Саса.Првото полувреме се играше тврдо, но сепак имаше изгледни шанси за да се отвори резултатот, но за жал гледачите на стадионот Петар

(ВИДЕО) Во Битола падна и Саса! Read More »

Пелистер подобар од Новаци во битолското дерби!

Денеска се одигра 17.коло од ВМФЛ.Во Битола се одигра битолското дерби помеѓу екипите на Пелистер и Новаци. Тренерот Костов излезе на терен со променет состав, односно Дебрешлиоски го стартоваше овој натпревар на местото на Костов кој поради 5 жолти картони беше отсутен овој натпревар.Во првиот тим се најде и Танушев кој итекако го искористи моментумот

Пелистер подобар од Новаци во битолското дерби! Read More »