Author name: mihajlo

Пелистер со победа ја затвори 2023!

Денеска се одигра последното коло од првата полусезона во втората македонска фудбалска лига. На стадионот Петар Милошевски нашите фудбалери се сретнаа со екипата на Осогово во убав натпревар за око до 3 голови и уште неколку изгледни шанси за двете екипи.Овој натпревар заврши со конечни 2-1 за Пелистер. Вреди да се напомене дека пред почетокот …

Пелистер со победа ја затвори 2023! Read More »

Заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League.

Со вчерашното редовно, а воедно и последно коло, заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League.Да напоменеме дека од оваа сезона учество зеде и нашиот тим ФК Пелистер Esports.Давид Гаревски како капитен на екипата со неговиот тим Ташко Илијев,Армин Мандал, Лука Кулушич и Матко Бенчич го освоија 8.то место на табелата. И покрај големата конкуренција …

Заврши првата сезона од Балканската Pro Champions League. Read More »

17-1 гол разлика за нашата младинска школа во Купот на Македонија против ФК Воска Спорт

Во текот на вчерашниот ден се одиграа два натпревари од 1/8 финалето од младинскиот куп на Македонија.Нашите млади за противник ја имаа екипата на ФК Воска Спорт.Први на сцена стапија помладите пионери и пионерите кој на гостински терен победија во своите натпревари. Помладите пионери имаа забележителен настап и ги победија своите врсници со 0-6, а …

17-1 гол разлика за нашата младинска школа во Купот на Македонија против ФК Воска Спорт Read More »

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола!

Денеска на стадионот Петар Милошевски се одигра натпреварот од 13. коло од ВМФЛ помеѓу екипите на ФК Пелистер и ФК Башкими од Куманово. Временските услови пред и во текот на овој натпревар беа многу тешки, целиот терен беше преплавен со вода, но натпреварот се одигра и покрај тие услови,но и покрај тоа пелистерци започнаа офанзивно …

(ВИДЕО + ФОТО) Пелистер покажа кој е кој во Битола! Read More »

Пелистерци пред нов предизвик наречен – Башкими

Овој викенд фудбалерите на Пелистер го пречекуваат тимот на Башкими од Куманово на стадионот Петар Милошевски во Битола.За време на репрезентативната пауза нашите фудбалери тренираа во полн ек и се спремаа за следниот предизвик кој им следи овој викенд, а тоа е екипата на Башкими од Куманово. Влатко Костов се чини дека конечно после еден …

Пелистерци пред нов предизвик наречен – Башкими Read More »

ЕВРОТИП е нов спонзор на ФК Пелистер

Фудбалскиот клуб Пелистер ја известува целокупната јавност дека клубот има официјален нов спонзор во името на ЕВРОТИП. Процесот кој клубот го зацрта по преземањето на актуелната структура се развива според однапред зацртаните планови и процеси. Наспроти приотизирање на резултатските цели, клубот континуирано работи на конструирање на иднината, модернизирање и засилување на клупската школа и инфраструктурата, …

ЕВРОТИП е нов спонзор на ФК Пелистер Read More »

Пелистер се враќа со 3 бодови од Тетово

Фудбалерите на Пелистер денеска го одиграа натпреварот од 12. коло во ВМФЛ.Битолчани му гостуваа на тетовски Тетекс од каде што се враќаат со целиот плен во Битола. По дождливо и облачно време денеска на стадионот со вештачка трева во Тетово, пелистерци го добија Тетекс со 0-1 со раниот гол на Стефан Костов во 6 минута. …

Пелистер се враќа со 3 бодови од Тетово Read More »

Пановски успешно опериран

Фудбалскиот клуб Пелистер ја известува фудбалската јавност дека во текот на вчерашниот ден успешно е опериран нашиот фудбалер Борјан Пановски.Пановски го оперираше коленото и моментално го чека долга пауза од фудбалските терени. 23-годишниот десен бек беше подложен на операција на коленото, поради која се предвидува долга пауза. Повредата сама по себе е незгодна, па постои …

Пановски успешно опериран Read More »

Срамно судење на Младеновски во Битола

Денеска на стадионот Петар Милошевски се одигра дербито од 11 коло во ВМФЛ помеѓу нашиот Пелистер и екипата на Беса. Натпреварот започна не така добро за пелистерци, бидејќи уште во првата четвртина од првото полувреме гостинската екипа постигна непостоечки погодок бидејќи противничките играчи беа во офсајд позиција, но главниот судија досуди гол за Беса. После …

Срамно судење на Младеновски во Битола Read More »

Императив победа против Беса

Утре се игра 11. коло од ВМФЛ.Нашиот Пелистер ќе се сретне со екипата на ФК Беса во натпревар за првото место на табелата. Костов има некои мали проблеми околу ростерот, со оглед на тоа што до крајот на полусезоната нема да може да смета на Пановски Борјан поради повреда со коленото, под знак прашалник е …

Императив победа против Беса Read More »