Пионерите на Пелистер – ШАМПИОНИ НА МАКЕДОНИЈА !

Пионерите на ФК Пелистер се шампиони на Македонија.

На вчерашното гостување во Скопје, против екипата на Македонија ЃП, нашите пионери одиграа нерешено 0-0, но и тоа беше доволно за на крајот да слават титула во првенството.

Имено цела сезона пионерите предводени од тренерот Мрмачовски го држеа првото место,буквално од првиот натпревар па се до крајот и заслужено се ШАМПИОНИ НА МАКЕДОНИЈА !

Додека пак помладите пионери на гостувањето во Скопје против своите врсници од екипата на Македонија ЃП, издвојувааа многу значајна победа од 0-1 со голот на Чавдаровски Даниел во 38′, и со оваа победа тие стигнаа до 6 натпревари без пораз и моментално се наоѓаат на високото 3-то место.

Денеска се одигра и финалето во купот на Македонија за генерација 2011 каде Пелистер играше против екипата на Академија Пандев, но за жал Пелистер го загуби овој натпревар со конечни 2-3, и со тоа Пелистерци го освоија второто место. Сепак и ова е голем резултат за дечината од генерацијата 2011, и Фудбалскиот клуб Пелистер му честита за постигнатиот успех

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *