Пелистерци поуспешни од Караорман

Фудбалерите на Пелистер после неочекуваниот пораз во Струмица, му се вратија на победите.На домашен терен, на стадионот Петар Милошевски го совладаја тимот на Караорман со конечни 2-0.

По убаво, сончево време екипата на Пелистер излезе на терен мотивирано да ги зграпчи сите 3 бодови со цел да остани во трката за ПМФЛ.

Пелистер тргна офанзивно, и уште во првиот дел го реши победникот на овој натпревар.Младиот Стојановски Христијан стрелаше за 1-0 во 22 минута.Битолчани не застанаа после овој гол, па затоа во 39 минута стигна и наградата за тоа, овој пат од голгетерот на Пелистер, Спиркоски Бојан за конечни 2-0 и победа на Пелистер.

Воглавно целиот натпревар беше во знакот на Битолчани, го имаа поседот на топката, ги имаа шансите, и заслужено дојдоа до 3те бодови .

Следен натпревар, екипата на ФК Пелистер го игра на гостински терен против екипата на Тетекс од Тетово на 29.04.23 во 17ч.